Tytuł


EMIGRANTKA

EMIGRANTKA

taneczny duodram komediowy w reżyserii Tomasza Valldal-Czarneckiego
 więcej

Wybierz termin
Oparta na faktach komediowa opowieść o młodej norweskiej artystce, która wbrew rozsądkowi i ekonomii przylatuje do Polski, mijając w hali odlotów Polaków wybierających zupełnie odwrotny kierunek…

Kierowcy, księża, kibole, pijacy, urzędnicy, artyści, intelektualiści… Dworce, poczty, szkoły, galerie handlowe... „Emigrantka” to ostra satyra na polską rzeczywistość widzianą oczami obcokrajowca.  Rzeczywistość, której sami przestaliśmy się dziwić…

W roli Vilde Valldal-Johannessen występuje ona sama. W niełatwą rolę Wszystkich Polaków wciela się wszechstronny trójmiejski aktor młodego pokolenia, Jeremiasz Gzyl. Kierowcy, listonosze, księża, kibole, pijacy, artyści, intelektualiści. Dworce, poczty, szkoły, galerie handlowe... Oczami Norweżki oglądamy wszystko, co stanowi naszą codzienność, której przestaliśmy się już dziwić.

„Emigrantka” jest spektaklem łączącym sceniczne światy - od baletu po teatr lalkowy. Taneczna poetyckość kontrastowana jest komediowymi scenami spotkań z Polakami – postaciami wyrazistymi, często tragicznymi, nakreślonymi uszczypliwą kreską. Za pomocą prostych środków i ogromnej dawki humoru pokazujemy Polskę jako kraj pełen sprzeczności, absurdu...

UWAGA! Spektakl zawiera wyrazy powszechnie używane!

Spektakl "Emigrantka" Teatru Komedii Valldal został podwójnie nagrodzony
na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Monodramów i Teatrów Małych Form BAMBERKA 2016 w Gorzowie Wielkopolskim.
Spektakl otrzymał "Nagrodę Publiczności", Vilde Valldal-Johannessen - otrzymała wyróżnienie aktorskie.

Kolejna wygrana na festiwalu OFF- PÓŁNOCNA

Jeremiasz Gzyl - najlepszy wykonawca Festiwalu
Spektakl "Emigrantka" - najlepszy spektakl Festiwalu

 

FRAGMENTY RECENZJI:

Spektakl to pełna humoru i groteski opowieść o życiu młodej norweskiej emigrantki w Polsce, która w pogoni za marzeniami o karierze tanecznej, wybiera nietypowy dla siebie kierunek. Opowieść jest oparta na faktach i wydarzeniach z życia Vilde w Polsce. „Emigrantka” to krytyczne spojrzenie na polską rzeczywistość, zachowanie Polaków, ich obojętność i wrogość do obcokrajowców. Spektakl zmusza do refleksji, jest cichym wołaniem emigranta o pomoc w tak odmiennym kulturowo i gospodarczo kraju jakim jest Polska dla Vilde.

Kamila Kilińska, my3 miasto.pl

 

Główną bohaterką spektaklu jest Vilde Valldal Johannessen, która występuje w swojej teatralno-tanecznej autobiografii i w roli aktorki radzi sobie nadspodziewanie dobrze.
W tym - sprawdzonym już - zespole (współpracującym ze sobą od kilku lat w Teatrze Komedii Valldal, współproducencie spektaklu) powstał "taneczny duodram komediowy", jak nazwali go artyści, który okazał się wartką komedią, z szeregiem świetnych epizodów i potężną dawką dobrego humoru. Choć to Vilde jest główną bohaterką spektaklu, na większe uznanie zasługuje jej sceniczny partner - Jeremiasz Gzyl, wcielający się w role drugoplanowe i zamieniający je często w kapitalne, zapadające w pamięć epizody. Gzyl śmieszy i bawi zarówno jako karaluch Michał, nauczyciel hiperpoprawnej polszczyzny, sprzedawca na targu, pasażer na gapę, ojciec Vilde oraz - przede wszystkim - jako kierowniczka baletu i kierowca taksówki.

Łukasz Rudziński, Trójmiasto.pl

Nieocenione zasługi oddał przedstawieniu Jeremiasz Gzyl, aktor wcielający się po kolei we wszystkie role, oczywiście za wyjątkiem tej tytułowej. Gzyl bezwzględnie wiedzie prym na scenie, odtwarzając kolejno mniej lub bardziej groteskowych bohaterów: rubasznego ojca Vilde, klnącego na potęgę taksówkarza, zgorzkniałą nauczycielkę tańca przemawiającą z silnym akcentem zza wschodniej granicy, zblazowanego sprzedawcę ciuchów, wreszcie natchnionego polonistę i rozwrzeszczanego księdza. We wszystkich tych rolach Gzyl spisuje się na medal. To prawdziwy człowiek orkiestra obdarzony nieprzeciętnym talentem komicznym.

 Aleksandra Andrearczyk, Kulturaonline.pl

EMIGRANTKA

Reżyseria: Tomasz Valldal-Czarnecki

Scenariusz: Szymon Jachimek

(na kanwie autentycznych wydarzeń z życia Vilde Valldal-Johannessen)

Obsada: Vilde Valldal-Johannessen, Jeremiasz Gzyl

Choreografia: Michał Cyran

Scenografia i kostiumy: Monika IKA Wójcik

Projekt plakatu: Michał Dziekan

Konsultacja muzyczna: Artur Guza

Kierownictwo produkcji: Katarzyna Kiłyk

Teatr Komedii Valldal

Teatr Gdynia Główna

 

Bilety: 50 zł

Proponujemy również


Pełna humoru adaptacja książki z bestsellerowej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina…

Adaptacja ukochanej klasyki dla widzów od 6 lat.

na motywach baśni „Jaś i Małgosia” braci Grimm

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych wydarzeniach!