Tytuł


Lewa, wspomnienie prawej - wg. Krystyny Kofty

Lewa, wspomnienie prawej - wg. Krystyny Kofty

Dziennik zatytułowany "Lewa, wspomnienie prawej" Krystyna Kofta traktowała - jak sama mówi - jako element onkologicznej autoterapii.  więcej

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Tomasz Obara

Adaptacja - Teresa Stępień - Nowicka

Dziennik zatytułowany "Lewa, wspomnienie prawej" Krystyna Kofta traktowała - jak sama mówi - jako element onkologicznej autoterapii. "Choroba to dramat, chorująca to bohaterka tego dramatu. Chorowanie jest sztuką trudną, chorują bliscy i przyjaciele bohaterki. Oni także są bohaterami tej sztuki" - twierdzi autorka.

Tak szczerego wyznania polskojęzyczna literatura nie widziała od lat. A tak porywająco napisanego, chyba nigdy. Na scenie obserwujemy od pierwszych minut spektaklu heroiczną walkę prowadzoną na wielu płaszczyznach. Teresa Stępień-Nowicka pokazuje kobietę, która panicznie boi się własnego strachu - wie bowiem, że jeśli tylko mu się podda, wówczas przegra. Stąd ukrywanie się za żartem, cynizmem, wulgaryzmami. Nie jest to w żadnej mierze stoicka kontemplacja świata - to dosłowna walka na śmierć i życie! Oszczędna scenografia kontrastuje z żywiołową grą aktorską. Ten kontrast powoduje nie tylko wzruszenie, ale też pozwala Teresie Stępień-Nowickiej wznieść się na wyżyny warsztatu. Jest ona równocześnie odpowiedzialna za opracowanie tekstu, dziennika Krystyny Kofty, na potrzeby sceny. To widać: każda scena jest przemyślana, potrzebna, wyrazista, ale równocześnie nieco inna, niż pierwowzór.

[…] Kunszt aktorki sprawił, że wszystko to współtworzyło realistyczny świat kobiety walczącej o życie. To jest charyzma i warsztat aktorski Teresy Stępień-Nowickiej - potrafiła przykuć, wzruszyć i wyczarować magiczną mgłę empatii, która ogarnęła każdego z nas, widzów - także mężczyzn. (Paweł Skutecki)

Teresa Stępień – Nowicka - urodzona 1953 r. w Trzebnicy, absolwentka PWST w Krakowie, Wydział Lalkarski we Wrocławiu; dyplom uzyskała w 1976 roku. Od 1978 roku związana zawodowo z Teatrem im. Wilama Horzycy w Toruniu, z krótkim epizodem w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. W 2009 roku ukończyła również Podyplomowe Studia Zarządzanie Kulturą w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy. Na deskach toruńskiej sceny zaprezentowała się w wielu rolach między innymi: Emilia Galotti w „Emilii Galotti” A. Lessing, Oliwia w „Wieczorze trzech króli” W. Szekspira, Bianka w „Otellu” W. Szekspira, Zofia w „Damach i huzarach” A. Fredry, Ziuta Młodziakówna w „Ferdydurke” W. Gombrowicza, Beatrycze – Fryderyk w „Słudze dwóch panów” C. Goldoniego,  Hanka w „Moralność Pani Dulskiej” G. Zapolska, Mierczutkina w „3 x Czechow” na podstawie A. Czechowa, Żona Adwokata w „Ślubuję ci miłość wierność” J. Haya, Kate w „Kalece z Inishmaan” M. Mc Donagha i wielu innych. Tworzy także monodramy. Pierwszy z nich to „Saga o miłości stulecia” M. Tikkanen. Kolejny - „Lewa, wspomnienie prawej”, na podstawie prozy Krystyny Kofty, od premiery cieszy się niesłabnącym powodzeniem na terenie całej Polski, prezentowany był także za granicą. Najnowszą produkcją jest „Elisabeth Watson – Cichociemna” Inki Dowlasz. Teresa Stępień – Nowicka dała się poznać szerszej publiczności dzięki rolom w dwóch bardzo popularnych serialach obyczajowych: jako Wanda w serialu „Klan” oraz Matka Latoszka w serialu „Na dobre i na złe”. Jest aktywnym członkiem Związku Artystów Scen Polskich. Bardzo aktywnie działa na niwie kulturalnej i społecznej, poprzez pracę teatralną, warsztatową i społeczną. Szkoli nauczycieli w zakresie edukacji teatralnej, aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnej regionu kujawsko-pomorskiego oraz na terenie kraju poprzez współprace z organizacjami pozarządowymi. Pełni funkcję jurora na festiwalach teatralnych i konkursach recytatorskich. Aktywnie działa charytatywnie. W 2011 roku otrzymała stypendium artystyczne Marszałka Województwa Kujawsko - Pomorskiego. Najważniejsze odznaczenia: 2007 r. „Zasłużony dla kultury polskiej”, 2008 r. Nagroda Marszałka Województwa Kujawsko Pomorskiego, 2008 r. Nagroda Rady Programowej ZASP, 2012 r. Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Informacje: teatrwoknie@ftg.pl, +48 583220414
Bilety: 25 zł (U)/ 30 zł (N)

Proponujemy również


reżyseria: Pablo Larrain

Zapraszamy na kolejny koncert z cyklu Ikony Jazzu. Tym razem gwiazdą wieczoru będzie…

„Dźwięki Północy” są jednym z najważniejszych i najstarszych festiwali folkowych w Polsce. To…

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych wydarzeniach!