Tytuł


KOWALSKI

Wybierz terminZaczęło się lata temu… od serii letnich koncertów w 2000 roku, w których zespół, swoją świeżością i niebanalnością, zdobył sporą liczbę fanów. Liczba ta urosła jeszcze po prezentacji w eterze Programu Trzeciego PR piosenki pt. „Marian” i przydała się podczas głosowań, kiedy „Marian” pojawił się na Liście Przebojów Trójki. (20 tygodni w zestawieniu, najwyższa pozycja 3!).

Potem przyszły plany wydawnicze i podpisany kontrakt z Pomaton EMI. Pierwszą płytę zespołu - MARIAN (2001r.) promowało aż 5 singli.  Oprócz tytułowego "Mariana" do rozgłośni radiowych trafiły jeszcze "Piosenka o Jędrku Lepieju”, "Spragniony Karoliny", "Irlandia Zielona" oraz Dancing Forever". Niektóre z piosenek z pierwszej płyty („Irlandia zielona”, „Marian”, „Piosenka o kontakcie z przyrodą”) do dnia dzisiejszego goszczą na antenie Trójki.

Płyta ta, wyraźnie określiła tfu..rczość KOWALSKIEGO jako pełną humoru, autoironii oraz prześmiewczego i z przymrużeniem oka spojrzenia na świat. Kolejny album "Swobodny Przelot" promowany przez single: "Sen Kowalskiego", "Funky i Kowalski" oraz "Zdarzam się" ukazał się w 2005 roku i potwierdził muzyczno-satyryczny kierunek obrany przez zespół. Przez kilka sezonów zespół zagrał ponad 200 koncertów w całej Polsce, niosąc radość i ulgę publiczności, po czym przewrotnie... zawiesił swoją działalność na kilka lat. Teraz, po tej długiej przerwie, KOWALSKI "odgrzebał się z liści"  i  z „młodzieńczą werwą wieku dojrzałego” nagrał 12 nowych piosenek, które ukażą się na trzeciej płycie zespołu. Zespół wznawia też aktywność koncertową J

Podczas koncertu w Starym Maneżu KOWALSKI zagra premierowo wszystkie wspomniane piosenki nagrane na nowy album, którego współproducentami są Magda Wójcik i Grzegorz Jędrach (GOYA) oraz przypomni swoje stare przeboje z pierwszych dwóch płyt. Nie zabraknie też niespodzianek…

To będzie dłuuugi wieczór J

KOWALSKI nie ma ambicji zmieniania świata, nie chce nikogo naprawiać i wychowywać. KOWALSKI bawi się tym, co wokół nas się dzieje. Śmieje się z tego, co pod wpływem otaczającej rzeczywistości zmienia się w nas samych. KOWALSKI śmieje się sam z siebie i wygląda na to, że potrafi się przy tym rzeczywiście i szczerze bawić.

Reakcja na muzykę KOWALSKIEGO jest zwykle natychmiastowa, albo wciąga od razu albo nigdy się nie spodoba.

Obecnie KOWALSKI to:
Grzegorz Szlapa – śpiew
Tomasz „Orzeł” Rząd – gitary, śpiew
Marek „Buchu” Buchowicz – bas
Łukasz „Łamek” Szafrański – bębny

Czym (a może kim?) zatem jest KOWALSKI?
Od strony muzycznej zespół prezentuje wyważone brzmienie muzyki lekkiej i melodyjnej, nie stroniąc jednak od wycieczek w stronę mocniejszych, gitarowych pop-rockowych brzmień. Muzycy są profesjonalistami, z dużym doświadczeniem scenicznym, co pozwala wzbogacać kompozycje i aranże o elementy szeregu różnorodnych stylów i fascynacji. 

Marian” jest niemal parodią post-punkowego songu, a „Dancing Forever” jak hymn taneczno-dancingowy. Nurt nadwrażliwej piosenki studenckiej i turystycznej sparodiowano w formie piosenki weselnej „Kocham Cię”.

Inne utwory KOWALSKIEGO, znane z koncertów, także charakteryzują się radosną atmosferą i umożliwiają szybkie nawiązanie kontaktu z odbiorcą, co jest jedną z najistotniejszych zalet Kowalskiego.

Piosenki zespołu są dość specyficzne - rozwijają się w stronę mini-felietonów, operujących dodatkowo parodią, aluzją i przerysowaniem

Kabaretowe doświadczenia wokalisty (Grzegorz Szlapa), a także ich specyficzne poczucie humoru sytuuje zespół w nurcie inteligentnej rozrywki - trudno zatem dziwić się, że KOWALSKI najbardziej lubiany jest (bez względu na wiek) przez ludzi otwartych, pozytywnie myślących, którzy nie lubią monotonii i wiecznego biadolenia na wszystko i wszystkich dookoła. 

Coś może być tak proste, że aż paranoiczne. Coś jest tak banalne, że niemal niezauważalne. Coś jest tak ważne, że aż zaczyna być śmieszne. Wsłuchując się w teksty piosenek warto zwrócić uwagę, że o coś w tym wszystkim chodzi. Na pewno nie warto się obrażać, ale być może warto przez chwilę pomyśleć: Czy ten KOWALSKI to przypadkiem nie ja? Czy to nie o mnie ta piosenka? A gdyby nawet, to co z tego?.

Filozofia KOWALSKIEGO wydaje się więc całkiem prosta. Z jednej strony chodzi o bezpretensjonalną zabawę i humor, z drugiej o zachowanie proporcji pomiędzy luźnym i nieangażującym kabaretem, a odrobiną refleksji na temat otaczającej rzeczywistości. Rzeczy ważne KOWALSKI opisuje w formie nieskomplikowanej, a nieistotne drobiazgi, nasze wady i przyzwyczajenia podnosi czasem do rangi tematu piosenki. Bez moralizowania i z dużym dystansem do ważnych instytucji, do tzw. społecznych typów osobowości, a przede wszystkim z dystansem do samego siebie. Bawi się także muzycznymi stylami i nieoczywistymi aranżacjami.

KOWALSKI to zespół obserwujący i opowiadający o nas dzięki umiejętności korzystania z tajemniczego krzywego zwierciadła, znalezionego gdzieś na strychu którejś z trójmiejskich kamienic J

 

Proponujemy również


White Room and Friends- "Breakout Classic" to zespół wyróżniający się wysokim poziomem artystycznym…

Koncert nastrojowy Janka Traczyka przy dźwiękach pianina to idealna okazja, aby oderwać się…

Niezwykły kwintet dęty wraca do Polski!

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj powiadomienia o najnowszych wydarzeniach!