Program


Teatroteka "Porwać się na życie" - teatr na dużym ekranie
3

Teatroteka "Porwać się na życie" - teatr na dużym ekranie

Komedia utrzymana w konwencji „czeskiego” humoru w gwiazdorskiej obsadzie.

Bilety: 10 zł  more

Nincs aktuális előadás

Ön egy múltbeli eseményre keresett rá. Kérjük, válogasson aktuális kínálatunkból a Jegy.hu keresőjében!

Last event date: Tuesday, October 29 2019 7:00PM

Po pokazie spotkanie z autorem tekstu Robertem Urbańskim oraz reżyserem spektaklu Michałem Szcześniakiem.

To liryczna komedia utrzymana w konwencji „czeskiego” humoru. Absurdalna historia wielkiej miłości. Pięćdziesięcioletni bohater, życiowy nieudacznik i pechowiec, postanawia raz w życiu zdobyć się na odwagę i dokonać heroicznego czynu. Porywa koleżankę z pracy (w której zakochany jest od dzieciństwa), aby uwolnić ją od prymitywnego męża i rozpocząć z nią nowe życie. Kiedy wywozi ją do pustego domu swojej ciotki, uświadamia sobie, czego w istocie dokonał. I wtedy porwana koleżanka dodaje mu otuchy i podtrzymuje w przeświadczeniu, że jego czyn był słuszny i głęboko ludzki. Nie zmienia to jednak faktu, że przyjdzie zmierzyć się obojgu ze ścigającym ich mężem kobiety.

Sztuka zwyciężyła w konkursie Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i WFDiF na utwór dramatyczny dla TEATROTEKI.

ROBERT URBAŃSKI – AUTOR

Dramatopisarz i tłumacz. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim (doktorat 2005). Kierownik literacki Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy, dla którego napisał m.in. sztuki: „Wschody i Zachody Miasta” (2003, wersja TV 2005), „Szaweł” (2004), „Łemko” (2007) – wszystkie zrealizowane w reżyserii Jacka Głomba, który wystawiał jego dramaty i adaptacje także w teatrach Łodzi, Zielonej Góry, Bielska-Białej. Urbański współpracował też z takimi reżyserami, jak Lech Raczak i Piotr Cieplak. Przełożył m.in. „Listy do rodziny, przyjaciół, wydawców Franza Kafki” (W.A.B. 2012). Jest laureatem nagrody za Zabijanie Gomułki – adaptację powieści Jerzego Pilcha „Tysiąc spokojnych miast” – w XIII Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2007).

MICHAŁ SZCZEŚNIAK – REŻYSER

(ur. 1982) Reżyser i scenarzysta filmów:  Łódka, Sashka, Sashka, Punkt wyjścia i Spitsbergen. Laureat ponad trzydziestu nagród filmowych w Polsce i za granicą. Scenariusz Goliath  wygrał konkurs European Short Pitch, równocześnie dostając się do finału konkursu „Nakręcone teksty”. Jego film dokumentalny Punkt wyjścia znalazł się m.in. na shortliście do Oscara i zdobył ok dwudziestu nagród na festiwalach. Główną nagrodę w kategorii krótkometrażowego filmu dokumentalnego przyznały filmowi m.in. na Sheffield International Documentary Film Festival, Camerimage International Film Festiwal i Docudays IFF w Kijowie.

Autor tekstu: Robert Urbański
Reżyseria: Michał Szcześniak
Zdjęcia: Paweł Dyllus P.S.C.
Scenografia: Anna Wunderlich
Kostiumy: Agata Culak
Montaż: Svitlana Topor
Muzyka: Agata Kurzyk
Dźwięk: Aleksandra Pniak, Grzegorz Żaglewski, Radosław Ochnio
Kierownictwo produkcji: Paweł Mantorski
Konsultacja programowa: Zenon Butkiewicz
Redaktor prowadzący: Krzysztof Domagalik
Opieka artystyczna: Maciej Wojtyszko
Producent: Włodzimierz Niderhaus

Występują

Karolina: Agata Kulesza 
Tadek: Andrzej Mastalerz 
Wojtek: Tomasz Sapryk
Iwona: Iza Kuna 
Prokurator: Andrzej Konopka 

Our offer


Współczesna Polska staje się tłem dla historii, która wydaje się jakby „wyjęta spod pióra” starożytnego greckiego dramaturga. Bohaterki spektaklu, inspirowane postaciami Arystofanesa, to kobiety, które postanawiają połączyć siły i podjąć walkę o swoje prawa i poprawę statusu społecznego poruszając problem stereotypu płci.

Subscribe to newsletter

Get informed about the best programs!

Warning! The basket time limit is about to expire!
estimated time left:
00:00

item(s) in basket

total:


Time limit has expired. Please, put item(s) in to basket again.